Villsvin Hird  
  Wrzesień 25 2017 08:14:11  
 
Rekrutacja do drużyny!
ZOSTAŃ WIKINGIEM!TRWA REKRUTACJA DO HIRDU!

Chcesz dołączyć do nas?

ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZE SPOTKANIE
DO HALLI W SREBRNEJ GÓRZE!

13 lutego 2016 - MANEWRY WOJENNE
Informacje organizacyjne:
DOJAZD
FORUM DRUŻYNY (aktualne informacje o najbliższych spotkaniach)
PROFIL NA FACEBOOKU
E-MAIL
Czym jest Villsvin Hird?

W skrócie mówiąc, odtwarzamy wczesne średniowiecze. Ale to byłby duży skrót. Więc od początku...
Łączy nas Srebrna Góra, nasz magiczny Silberberg, bo pochodzimy z różnych stron, jest i Wielkopolska i Śląsk, Dolny i Górny, Podbeskidzie, Warszawa i Pomorze. Ale serce i siedziba drużyny jest w Srebrnej Górze.
Tam, pewnego wrześniowego wieczoru a.D. 2005 zaczęła się ta historia...

Villsvin Hird czyli Dzikie Świnie ze Srebrnej Góry. Od lat kilku buszujemy od Wolina po Białystok, gdzie tylko Bogi poślą i gdzie dobrze pić dają, ale najbardziej kochamy nasze górskie siedliszcze, naszą Dziczą Twierdzę na srebronośnych stokach, skąd się od wieków Śląsk Morawom przygląda...
Mogło się wszak tak zdarzyć, że przywiało tych najemników Europy i w te zakątki, w burzliwych czasach, gdy pod naporem koczowników padały Wielkie Morawy, a z tej strony gór Słowianie spod Ślęży z niepokojem oczekiwali wroga. W odległej Normandii właśnie powstawał zalążek nowego państwa, a na norweskich fiordach Harald Pieknowłosy wprowadzał chrześcijańskie porządki.
Mogło... Choć jeśli się wydarzyło, to nie pozostał po nich żaden ślad w żadnych kronikach.

Odtwarzając wikińskich najemników wzorujemy się więc na znaleziskach skandynawskich. W drużynie są też Słowianie, a może wkrótce i inne nacje. Większość z nas uczy się sztuki wywijania żelazem, testujemy więc na sobie rozmaite aspekty funkcjonowania broni wczesnego średniowiecza. Sporo też tańczymy, z braku wczesnych źródeł również późne kawałki, a i zdarzają się nam własne wariacje na temat. Kilkoro z nas jest rzemieślnikami, czasem więc próbujemy jubilerstwa, kowalstwa, kaletnictwa czy tkactwa.
Chętnie też najmujemy się do walki - zgodnie z duchem naszych czasów walcząc na imprezach, pokazach i prezentacjach, często prowadzimy warsztaty czy lekcje żywej historii dla ludzi, chcących zajrzeć "przez dziurkę od klucza" w świat odległej przeszłości. Najwięcej czasu jednak poświęcamy na spotkania i treningi we własnym gronie, największy nacisk kładąc na praktyczne aspekty życia, od rozpalania ognia po średniowieczne kulinaria i wyprawy w teren. W smaku prostej strawy, w zapachu paleniska, w chłodzie jesiennych wieczorów - znajdujemy okruchy tego, co nadaje sens tej zabawie :)

"Długa jest podroż do złych przyjaciół,
Choć niedaleko mieszkają;
Lecz do dobrego druha na przełaj się pędzi,
Nie bacząc, czy daleko.

Przyjaciołom ma być mąż przyjacielem
I darem płacić za dar;
Śmiech pośród druhów śmiechem odwzajemniać,
Fałsz natomiast - zdradą."

/Havamal - Pieśń Najwyższego/
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nasze (dobre) strony ;)
Copyright © 2010

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

259,730 unikalnych wizyt

Original DAJ Green Theme by: Dustin Baccetti · Ported for PHP-Fusion v6 by: Fuzed Themes · Converted to PHP-Fusion v7 by Kenneth